Hanna Turonek – flet poprzeczny

Absolwentka  Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu prof. Elżbiety Gajewskiej (1989). Umiejętności swe doskonaliła biorąc udział w Międzynarodowym Sympozjum Flecistów we Freiburgu im. Breisgau z udziałem takich sław jak: Jean-Pierre Rampal, Robert Aitken, czy Aurele Nicolet ( luty 1987 ) oraz w Mistrzowskim Kursie Interpretacji w Dusznikach-Zdroju prowadzonym przez prof. Jerzego Mrozika i Petera Ode (lipiec 1988).

Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych: w Rzymie, Barcelonie w Duino (Włochy) i  w Krakowie.

W 1987 r. jeszcze jako wyróżniająca się studentka Akademii Muzycznej została zaproszona do współpracy z orkiestrą Sinfonia Varsovia przez jej dyrektora Franciszka Wybrańczyka. Współpraca ta zaowocowała przyznaniem artystce tytułu muzyka-solisty tejże orkiestry.

Prowadzi aktywną działalność koncertową  w kraju i za granicą wykonując m.in. utwory kameralne,solowe i orkiestrowe. Koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, w Azji, Ameryce Półn. i Płn. i Australii pod batutą wybitnych osobowości artystycznych takich jak: Lord Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Charles Dutoix, Mścisław Rostropovich, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kasprzyk, Jerzy Semkow, Marc Minkowski.
Jako solistka brała udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych: Berliner Bach-Tage, Festival de Musique w Strasburgu, MDR „Musiksommer” w Lipsku,Warszawska Jesień, Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu ,La Folle Journee de Nantes, Kolory Polski, Silesia Sonans, Festiwal Muzyczny w Łańcucie.
Również jako solistka koncertowała z orkiestrą barokową Concerto Avenna, orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, Słupską Orkiestrą Kameralną, Białostocką Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Świętokrzyską, Filharmonią Sudecką  i orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Specjalizuje się w grze na flecie piccolo wykonując na tym instrumencie m.in. koncerty A.Vivaldiego z op. 10 (Il gardellino, La Tampesta di Mare, La Notte i in…)
Jako pierwsza polska flecistka-piccolonistka wykonała Koncert na flet piccolo i orkiestrę symfoniczną op.50  amerykańskiego kompozytora Lowella Liebermanna. Premiera koncertu odbyła się 13 kwietnia 2007 r. podcza Świętokrzyskich Dni Muzyki w Kielcach pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego.

Jako muzyk orkiestrowy współpracowała z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Philharmonie der Nationen, Menuhin Festival Orchestra, Penderecki Festival Orchestra i Polską Orkiestrą Kameralną i Sinfoniettą Cracovia.

Dokonała nagrań solowej muzyki fletowej dla potrzeb Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie (Fantazja „Carmen” Fr. Bornee na flet i fortepian oraz dedykowany jej utwór na flet altowy solo „Relacja” Jerzego Kornowicza).

Wielokrotnie zapraszana była do udziału w nagraniach płyt jako muzyk sesyjny nie tylko w muzyce poważnej, ale i w muzyce lżejszego gatunku. Uczestniczyła w realizowaniu nagrań artystów takich jak : Michał Bajor, Tytus Wojnowicz, Piotr Jackson Wolski, Janusz Skowron, Natalia Kukulska.

Jest współzałożycielką kwintetu dętego Classic Fun Quintet składającego się z solistów orkiestry Sinfonia Varsovia. W 2003 r. ukazała się  płyta zespołu, na której znalazły się aranżacje najbardziej znanych utworów z repertuaru muzyki klasycznej.

Od 2004 roku gra w zespole barokowym Ensamble de Narol założonym przez Tytusa Wojnowicza, z którym nagrała płytę. Obecnie zespół występuje pod nową nazwą Essentia Musica

Wspólnie z harfistką Barbarą Witkowską tworzy Duo Estrella.

W czerwcu 2005 roku ukazała się płyta solowa Hanny Turonek wydana przez firmę Paris Music z utworami E.Sielickiego, D. Żebrowskiego, Z.Bagińskiego oraz dedykowanym specjalnie dla niej Concertinem na flet i orkiestrę kameralną M.Hertla.

Nagrała również dla firmy Naxos utwór A.Panufnika „Homage a Chopin”- five pieces for flute and stringed orchestra z Polską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Mariusza Smolija.

Wspólnie z flecistką profesor Elżbietą Gajewską wzięła udział w nagraniu płyty z cyklu „Zapomniana Muzyka Polska” dla firmy Arte Prealable . Znalazły się na niej 3 Fletowe Duety Franciszka Lessela. Płyta ukazała się w 2008 roku.

Koncertuje również w duecie z organistą Vincentem de Polem. 24 marca 2008 roku artyści dokonali prawykonania światowego „Dialogu-Medytacji” Lowella Liebermanna na flet i organy. Premiera polska utworu odbyła się 2 września 2008 roku na festiwalu Silesia Sonans w Jeleniej Górze.

Od 2005 roku prowadzi klasę studiów orkiestrowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.