Joanna Lalek – mezzosopran

Joanna Lalek urodziła się w Warszawie. W 1999 r. ukończyła studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie klawesynu prof. Władysława Kłosiewicza. Śpiewu uczyła się w klasie prof. Hanny Rejmer otrzymując dyplom w roku 1998.

Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzyki barokowej prowadzonych przez Kaia Wessela, Nicolasa Parle i Ingrid Wierod. Swój warsztat wokalny rozwijała pod kierunkiem Olgi Pasiecznik i Jacka Laszczkowskiego. W roku akademickim 2005/2006 studiowała śpiew barokowy (klasa Roberty Invernizzi) i muzykę kameralną (klasa Mary Galassi) w Accademia Internazionale della Musica w Mediolanie.

Specjalizuje się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej ze szczególnym uwzględnieniem barokowej kantaty. Jako solistka występowała na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Legionowie, Śródmiejskim Festiwalu Pasyjnym, Cecyliańskich Dniach Muzyki Sakralnej, Festiwalu Bożonarodzeniowym „Incarnatus Est“, wykonując utwory oratoryjno – kantatowe J.S.Bacha, A.Vivaldiego, G.F.Haendla, A.Scarlattiego, A.Diabellego, F.Schuberta i.in.

Ze względu na swoje rozległe możliwości wokalne śpiewa także muzykę jazzową i gospel . Od roku 2008 współpracuje z zespołem The New Art Ensemble.

Zajmuje się również działalnością pedagogiczną – prowadzi warsztaty wokalne dla młodzieży, pracuje jako wykładowca śpiewu i emisji głosu w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach.