Poniższa witryna powstała w związku z licznymi pytaniami kierowanymi do autora strony, dotyczącymi repertuaru muzyki organowej możliwej do wykonania „w obrębie” liturgii. Aczkolwiek doskonałą formą modlitwy jest śpiew wspólnotowy to jednak muzyka instrumentalna może i powinna towarzyszyć liturgii. Umiejętne dobranie repertuaru organowego może pomóc w Jej głębszym przeżywaniu. Szczególnie ważne w liturgii są momenty sprzyjające prywatnej kontemplacji w których, muzyka instrumentalna może podkreślić intymny charakter spotkania Chrystusem. Podobny cel może towarzyszyć repertuarowi wykonywanemu tuż przed Mszą świętą. Choć przychodzimy na liturgię z bagażem trosk, problemów, zabiegania, odpowiednia muzyka może pomóc w wyciszeniu i uporządkowaniu spraw które chcemy ofiarować Panu Bogu w trakcie Mszy Św. Podobnie, podniosły charakter muzyki towarzyszący procesji na wejście czy wykonywanej na zakończenie liturgii może przywoływać obraz Bożego Majestatu, i budzić uczucie radości z przynależności do Kościoła, Chrystusa.
Choć sama liturgia jest czynnością świętą, warto również zwrócić uwagę, że włączanie do nabożeństw wartościowej literatury organowej ma też ogromne znaczenie edukacyjne. W kraju, w którym przeciętny Polak rzadko odwiedza filharmonię, może się okazać, że to kościół jest jedynym miejscem, w którym możne on zetknąć się z muzyką poważną/sakralną. Umiejętnie dobrany, nie narzucający się repertuar może w uczestnikach dobrze przygotowanej liturgii zrodzić pragnienie uczestniczenia w pełnym koncercie czy to muzyki organowej, czy szeroko pojętej muzyki klasycznej.
Poniższe zestawienie jest tylko przedstawieniem repertuaru wykonywanego przez autora strony w poszczególnych okresach liturgicznych. Oczywiście większe formy, mające charakter wieloczęściowych poematów często nie są, i nie mogą być wykonane w trakcie liturgii w całości. Możliwe jest jednak takie dobranie poszczególnych części z utworu aby bez uszczerbku dla przebiegu muzycznego włączyć je do liturgii (przed, na wejście, na ofiarowanie, na komunię, na wyjście), zakładając jednak, że całe dzieło, w formie zaproponowanej przez kompozytora zostanie wykonany na pełnym koncercie. Niezwykle ważne jest również wyważenie odpowiednich proporcji muzyki instrumentalnej i śpiewu z ludem, którego nie można wyeliminować z Mszy świętej.
Muzyka organowa wykonywana w trakcie okresu Bożego Narodzenia oraz Okresu Zwykłego (do 2.02) przez autora strony w Bazylice Archikatedralnej.
F.Rączkowski: Suita kolęd
Petrus de Drusina: Resonet in laudibus
A.Guilmant: Introduction and Variations sur un ancient Noel polonais op. 60
L. Boellmann: Marche religieuse
D.Buxtehude: In dulci jubilo BuxWV 197
G.Frescobaldi: Capriccio Pastorale
J.S.Bach:
- Chorał In dir ist Freude in allem Leide 615
- In dulci jubilo 608
- In dulci jubilo 729
- Der Tag, der ist so freudenreich 605
- Koncert in G
- Pastorella 590
- Prelugium in G BWV 541
C.Franck: Sortie
L.Daquin:
- XII Noel Suisse
- IX Noel sur les Flutes
- VIII Noel Etranger
- III Noel, en Musette en Dialogue et en Duo
oraz drobne utwory J.S.Bacha, A.Guilmanta, J.Pachelbela, H. Nibell, Don Paul Benoit OSB
Muzyka organowa wykonywana w trakcie Wielkiego Postu (przed i po liturgii w związku z obowiązującymi przepisami):
(w przygotowaniu)
Muzyka organowa wykonywana w trakcie Wielkanocy:
(w przygotowaniu)
Muzyka organowa wykonywana w trakcie okresu zwykłego:
(w przygotowaniu)
Muzyka organowa wykonywana podczas obchodów konkretnych uroczystości, świąt i wspomnień roku liturgicznego:
(w przygotowaniu)