Wyjazdy studentów

Val Gerola (Como) – Italia: 2013


Gottro di Carlazzo – Italia: 2011, 2012

Wyjazdy studenckie do Gottro di Carlazzo organizowane są od 2011. Odbywają się one dzięki ogromnej życzliwości Maestro Ennio Cominetti, kierowanego przez niego stowarzyszenia Associazione Agimus – Lombardia oraz mieszkańców miasteczka Gottro di Carlazzo. Celem wyjazdów studentów (głównie z UKSW) jest zapoznanie się z praktyką wykonawczą muzyki włoskiego klasycyzmu i romantyzmu. Głównym magnesem (poza wykładami maestro Cominetti) jest dostęp do historycznego instrumentu firmy/rodziny Serassi, utrzymanego w doskonałym stanie, stanowiacego idealny wzorzec dźwiękowy dla prób wykonywania muzyki włoskiej na naszych polskich, północno-europejskich organach. Wielkim atutem tych wyjazdów jest również możliwość przebywania w przepięknym, górzystym otoczeniu jezior: Como, Piano, Lugano.


Perinaldo – Italia: 2008, 2010, 2011

Krótkie, fotograficzne podsumowanie studenckich wyjazdów organowych do Perinaldo (Italia); 2008-2011. Głównym celem warsztatów jest studiowanie włoskiej literatury organowej na oryginalnych, historycznych, tradycyjnych instrumentach włoskich.

Zdjęcia zostały wykonane przez studentów-uczestników wyjazdów kształcących się na uczelniach warszawskich (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Instytut Szkolenia Organistów, średnie szkoły muzyczne przy ul. Bednarskiej i Miodowej).

W trakcie kursu młodzież uczestniczy w zajęciach indywidualnych (organy, klawesyn) oraz wykładach zbiorowych. W czasie wolnym studenci mogą wypoczywać na pobliskiej plaży morskiej (Ventimiglia), wyruszyć na wycieczkę w góry lub do pobliskich, słynnych kurortów (Monte Carlo, Menton, Cannes).

Jedną z głównych atrakcji (poza koncertami) jest całodniowa wycieczka organowa, podczas której zapoznajemy się włoskimi instrumentami historycznymi z różnych epok (m.in. Agati, Lingiardi, Serassi, Piccaluga) znajdującymi się w promieniu 100 km od Perinaldo (min. Savona, Varazze, Vallebona, Dolceaqua). Studenci z dużym zaiteresowaniem zapoznają się zarówno z organową literaturą włoską (Frescobaldi, Galuppi, Zipoli, Gherardeschi, Padre Davide da Bergamo), jak i charakterystycznym brzmieniem samych instrumentów (strój, intonacja, dyspozycja). Szczególną atrakcją są elementy typowe dla budownictwa organowego tego kraju: krótka oktawa, dzielona klawiatura, krótki pedał „a leggio”, system dźwigni-la combinazione alla lombarda, tiratutti, terza mano czy „toy stops”; uccelliera, rollante, banda, tamburo, campanelli.